تبلیغات
~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~ - سیف فرغانی، عارف؛ ناصح؛ منتقد

~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~

سیف فرغانی، عارف؛ ناصح؛ منتقد

 

 

چندیادآوری به جای دیباچه

 

دوست گرانمایه و ادیب ارجمندم ـ جناب آقای حسنی- که مدتی ست از این درگاه -دنیای مجازی - به ایشان ارادت ورزیده و بیش از این خواهم داشت،چندی  پیش ضمن اظهارلطف فراوان همیشگی به اینجانب، ذکر جمیلی از کمال الدین اسماعیل اصفهانی قصیده سرای قرن هفتم  داشتند. همین حسن ذکر جناب آقای حسنی ،اگرچه پاسخی گزیده  و کوتاه  از اینجانب درپی داشت  اما دنباله اش سبب شدکه  ذهن مرا به شاعر وارسته و منتقد ایرانی قرن هفتم و هشتم هجری؛ یعنی مولانا سیف‌الدّین ابوالمحامد محمد فرغانی سوق داده و به همین بهانه ؛و  مصادف شدن  با ایام ماه محرم و صفر ، و نزدیکی به تاسوعا و اربعین حسینی انگیزه ای شد که گفتار زیر از کتاب منتشره  ام را به اختصار تهیه و در دسترس عزیزان قرار دهم. ابتدای گفتار ذکر چندمطلب ضروری است:

نخست  این که - در مقدمه کتاب (که تحقیق آن به قبل از 80 میرسد و در سال  87نیز به شیوه ای چاپ گردید که این نیز بماند تا بعد، آورده ام که " هدف اصلی نوشته،بررسی آرایه‌ها و تسلط شاعر در صنعت شعری مطرح نیست؛بلكه پیرامون اندیشه‌ی شخصیت مسئول و دردشناس اوست كه چگونه در طول حیات خویش، آگاه و هوشیار و مقارن باحیات و گستره‌ی پرآواز و تلؤلؤ ادیبانی مثل مولوی و سعدی، دربازگویی دردها و انتقادات خود، تأمل و درنگ راجایزندانسته......" و هیچ سکوت نکرد.دلایل گمنام ماندن ایشان را نیز به خاطر همین روح آزاده طلبی و تنگنای اجتماعی سلاطین هم عصر او و نیز کسانی که از قرن هفتم و هشتم به نگارش احوال  عالمان و عارفان و شاعران پرداخته اند؛وبه سیف که از ایران مهاجرت داشته وبه دلایل اجتماعی دیگر به وطن بازنگشت؛  میدانم.

پس از نخست- در تاریخ ادبیات ما -دروس ادبی تحصیلات متوسطه -در حاشیه  ی بررسی انواع ادبی ایران و صنایع شعر ی و شخصیت ها، به شکلی گذرا و به شخصیت سیف فرغانی پرداخته اند. اگرچه اخیرا به همت جوانان فرهیخته تلاش هایی انجام شده ؛ اما همت دست اندرکاران  را طلب می کند که در ایجاد جایگاه معنوی به جا و شایسته ی این شاعر معتقد  ایرانی را؛به عنوان آخرین قصیده سرا و تنها شاعرمنتقد اجتماعی؛ عنایت لازم را مبذول دارند.

و آخر این که: یکی از ایرادات وارده  در دهه های سپری شده  توسط اهل نظر به بعضی لغت نامه ها به ویژه لغتنامه دهخدا ؛ نیاوردن نام سیف فرغانی و شرح و ذیل آن است که [ازنسخه ی اخیر دهخدا اطلاعی ندارم و به دلیل شتابزدگی درتهیه این مقاله نگاه به لوح فشرده ممکن نشد] باز مدد کارشناسان این امر را ضروری و بایسته می نماید.

در آخر ازخواننده گرامی به دلیل نوع انشای متن که به شکل مختصر و بدون رعایت نکات ویرایشی ،که لازمه ی دقت  در چنین موضوعاتی ست ؛پوزش می طلبم . یاعلی - ع.باوری

 

                                        ......ادامه در بخش دوم

 [ پنجشنبه 15 دی 1390 ] [ 07:44 ق.ظ ] [ عباس باوری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه