تبلیغات
~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~ - با گونتر گراس (1)

~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~

بنام پروردگار سبحان

 

      به جای دیباچه:

متن زیر فقط به دلیل آموزه های فنی از تارنمای «دیباچه» برای علاقه مندان به فن داستانویسی در این صفحه آمده است.در ابتدا برای آشنایی با گونترگراس؛ به طور گذرا به زندگینامه ی وی اشاره  شده است

                                                           

گونتر گراس سال ۱۹۲۷ در گدانسک (به آلمانی: دانتسیگ) لهستان، از پدری پروتستان و مادری کاتولیک زاده شد.
او با تربیت کاتولیکی مادر، در کلیسا مشغول شد و با نوجوانان خادم در اجرای مراسم نمازگذاری شرکت می کرد.
در پانزده ‌سالگی برای گریز از فقر خانوادگی، خدمت در ارتش هیتلری را با رغبت پذیرفت و در هفده‌ سالگی به لشکر دهم توپخانه اس‌اس - فروندبرگ فرا خوانده شد.گراس پس از مجروح شدن در ۲۰ آوریل ۱۹۴۵ و ۸ مه ۱۹۴۵در مارین‌باد به‌ اسارت نیروهای آمریکائی درآمد و ۱۹۴۶ در بازداشتگاه بود. در بازجوئی‌های مقدماتی افسران آمریکائی، به ‌عضویت خود در شاخه مسلح حزب نازی موسوم به اس.‌اس اعتراف کرد، ولی تا سال ۲۰۰۶ افکار عمومی را از آن آگاه نکرد.
او سال ۱۹۴۷/۱۹۴۸ در دوسلدورف یک ‌دوره کارآموزی را در کارگاه سنگ‌تراشی به ‌پایان ‌رساند و سپس در آکادمی هنر دوسلدورف تا پایان سال ۱۹۵۲ به تحصیل در رشته پیکرتراشی و قلم‌سیاه پرداخت.سال‌های ۱۹۵۳/۱۹۵۶ در دانشکده هنرهای تجسمی در برلین ادامه تحصیل داد. پس از اتمام تحصیلات به ‌پاریس رفت و تا سال ۱۹۵۹ در آن‌جا اقامت کرد.سال ۱۹۶۰ به برلین بازگشت و تا سال ۱۹۷۲ آنجا سکونت کرد.

کارهای گونتر گراس جنبه‌های قوی سیاسی دارد. او عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان بوده‌است.او سال ۱۹۸۲ رسمأ به‌ عضویت این حزب درآمد و ده سال عضو آن بود و گرچه سرانجام از حزب استعفا داد اما  هنوز طرفدار این حزب است. او هم چنین اعتراف کرده است در نوجوانی از اعضای بخش مسلح حزب نازی موسوم به اس اس بود.

آثار - طبل حلبی(1959)/ موش و گربه (1959) / سال‌های سگی(1963) / مجموعه اشعار (1971)/ از دفتر خاطرات یک حلزون (۱۹۷۲)/ کفچه ماهی یا سفر ماهی(1977)/ ماده‌موش/دنباله طبل حلبی (1986)/قرن من(1999)/ برگام خرچنگ (2002)/ آخرین رقص(2003)/ داستان های هانس کریستین آندرسن از دیدگاه گونترگراس(2005)/ پوست کندن پیاز(2007) /

                                                                              باوری- اسفند ماه 90

منابع :

1-      بخارا شماره 48

2-      تارنمای " نگاهی نو"

3-      دانشنامه آزاد ویکی پدیا

4-      کیهان شماره 18823-خرداد 86

5-      مد ومه دفتری برای ادبیات و هنر

           نظر شما در شیوه مطالب این وبلاگ موثر است.


[ پنجشنبه 18 اسفند 1390 ] [ 11:42 ب.ظ ] [ عباس باوری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه