تبلیغات
~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~ - درگذشت شیرکو بیکه س شاعر بزرگ کرد

~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~

شیرکو بیکه س برای معالجه از کردستان عراق به سوئد، که چند سال در آن‌جا زندگی کرده بود، رفته بود در پی بیماری یکشنبه گذشته، 13 مرداد  از دنیا رفت. شیرکو بی‌کس در ایران شاعر نام‌آشنایی است و شعرهایش به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند. این شاعر نامدار کرد با احمد شاملو دیدار داشته و سیدعلی صالحی نیز شعرهایش را بازسرایی کرده است.

 

نگاهی به زندگی  شیرکو بیکه س


اقلیم کردستان عراق- شیرکوه شعر کردی فرزند فایق بیکه س، یکی از معروفترین شاعران کرد است وی در سال 1940 میلادی در شهر سلیمانیه کردستان عراق دیده به جهان گشود .

شیرکو کودکی اش را چنین توصیف می کند: " کودکی من چون چمنی است بی آفتاب و یا چهره ای که هرگز لبخندی به خود ندیده است من از همان آغاز دوران کودکی، زندگی ام را با فقر و تنگدستی و با غم از دست دادن نزدیکترین کس من، پدرم آغاز کردم" …..

در سال 1968 اولین مجموعه شعر شیرکو به نام (مهتاب شعر) در بغداد منتشر شد و از آن زمان تا کنون چندین مجموعه شعر - دو نمایشنامه ی منظوم و ترجمه های (عروسی خون) اثر "لورکا" و (پیرمرد و دریا) نوشته ی "ارنست همینگوی" به زبان کردی از وی به چاپ رسیده است.

در سال 1970 به همراه عده ای نویسنده و شاعر گاهنامه ادبی (روانگه) را منتشر کردند. سپس به همراه عده ای از شعرا و نویسندگان در بغداد اولین فراخوان ادبی روانگه (دیدگاه) را منتشر کرد که فراخوانی برای نوگرایی در ادبیات کردی تلقی می شد.

در سال 1988 از سوی انجمن قلم سوئد جایزه ی توچولسکی (Tucholsky) به وی اعطا شد. وی از سال 1987 تا سال 1992 به دلیل مشکلات سیاسی در سوئد زندگی کرد ولی پس از آن به عراق بازگشت.

گلچینی از اشعار وی به برخی از زبان های زنده دنیا از جمله (انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ایتالیا، سوئدی، ترکی، عربی و فارسی) ترجمه شده است وی قلم توانایی در نثر نویسی داشت.

شیرکو بیکه س از سال 1998 تاکنون در کتاب های ادبی مدارس آمریکا و کانادا به عنوان شاعر کُرد معاصر معرفی شده و نمونه هایی از اشعار وی ذکر شده است.

در سال 1998 به همراه چند شاعر و روشنفکر (انتشارات چاپ و نشر سه‌ردم) در شهر سلیمانیه را تاسیس کرد. شیرکو بیکه س بیش از 30 کتاب شعر را به چاپ رسانده است. نامبرده در سال 2001 از سوی مرکز چاپ و اطلاع رسانی (خاک) موفق به کسب جایزه پیرمرد شاعر شد.

سخت کوشی و پیگیری این شاعر جهانی در سیطره فرهنگ، ادبیات و شعر کردی به او شخصیتی غول آسا و عاصی بخشیده است. سید علی صالحی سال ها پیش شیرکو بی‌که س را امپراتور شعر دنیا نامیده است .

شیرکو بیکه‌س یکشنبه گذشته ( 13مرداد ) در بیمارستان کارولینستا در استکهلم، پایتخت سوئد بعد از مدت ها مبارزه با بیماری سرطان دیده از جهان فروبست.

دولت سوئد هزینه درمان شیرکوه بیکه س را تقبل کرده است.

منابع :

        - خبرگزاری ایسنا

       - کورد ئیلام (http://kurd-ilam.blogfa.com)برچسب ها:زندگینامه شیرکو بیکس، شعرهای شیرکو بیکس، ادبیات کرد،

[ چهارشنبه 16 مرداد 1392 ] [ 12:15 ق.ظ ] [ عباس باوری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه