تبلیغات
~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~ - دهمین جشنواره صنعت چاپ استان خوزستان

~~ وبلاگ شخصی عباس باوری ~~هم‌زمان با روز ملی صنعت چاپ یک‌شنبه ١٨ شهریور 97 در تالار مهتاب کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد. 


این جشنواره باهدف تجلیل و تقدیر از صنعت‌گران حوزه چاپ و نشر و فعالان و پیشکسوتان این عرصه در استان خوزستان برگزار شد. 

ازجمله برنامه‌های اجرا شده در این مراسم می‌توان به پخش کلیپ و سخنرانی پیشکسوتان عرصه چاپ و نشر استان اشاره کرد. در پایان این مراسم از چاپخانه‌داران و تلاشگران عرصه چاپ و نشر استان خوزستان با اهدا لوح سپاس و تندیس جشنواره تقدیر شد. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در دهمین جشنواره صنعت چاپ استان اظهار کرد: صنعت چاپ نوعی خلق است که حاصل آن در اختیار همه قرار می‌گیرد. 

محمد جوروند گفت: پرداختن به بعضی از مشاغل از سر ناچاری و تقدیر است و انسان مجبور به انجام دادن آن‌ها است اما انجام دادن برخی مشاغل همراه با عشق هستند و گله‌مندی و خستگی کار را در افراد نمی‌توان دید. 

وی ادامه داد: کسانی که در حوزه چاپ فعالیت می‌کنند به‌رغم این‌که ممکن است درآمد کمی داشته باشند اما به این حرفه عشق می‌ورزند و این موضوع بسیار مهمی در حوزه چاپ است. 

جوروند با اشاره به علاقه چاپخانه‌داران به این حرفه خاطرنشان کرد: به‌زعم بنده عشق و علاقه‌ای که در صنعت چاپ وجود دارد ناشی از یک قاعده قوی و محکم است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: خداوند در قرآن درجایی که چیزی را خلق می‌کند به خود آفرین می‌گوید، هر جایی که انسان چیزی را خلق می‌کند که در عالم ماده صورت پیدا می‌کند آنجا لذت و تفرج خاطری پیدا می‌کند که با هیچ‌چیز قابل معامله نیست و حال‌آنکه صنعت چاپ نیز نوعی خلق اثر است که حاصل آن در اختیار همه قرار می‌گیرد. 

وی تصریح کرد: علاقه‌مندی به صنعت چاپ و چاپخانه در فطرت آدمی وجود دارد چراکه علاقه‌مندی به خلق در ذات آدمی وجود دارد و لذا باوجود تمام ناملایماتی‌ که در این راه وجود دارد چاپخانه‌ها همچنان به این فعالیت خود ادامه می‌دهند. 

جوروند با اشاره به نوسانات ارز در روزهای اخیر گفت: نوسانات ارز در روزهای اخیر در ابتدایی‌ترین نیازهای ما نیز تأثیر گذاشته است. همچنین این مقوله دستگاه‌ها و تجهیزات چاپ را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داده است. امیدوارم در آینده نزدیک سکون و آرامشی در بازار ایجاد شود تا اصناف مختلف به‌ویژه چاپخانه‌ها بتوانند به وضعیت متعادلی برسند. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از تمام شرکت‌ها، ادارات، سازمان‌ها و کارخانه‌هایی که کار چاپی دارند خواست که با وجود کیفیت و قیمت چاپ در استان خوزستان از سفارش کارهای چاپی خود به خارج از استان خودداری کنند. 

همچنین معاون فرهنگی و رسانه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در حاشیه برگزاری دهمین جشنواره صنعت چاپ استان خوزستان اظهار کرد: صنعت چاپ بزرگ‌ترین اقتصاد در حوزه فرهنگ محسوب می‌شود. اگر به حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری نگاهی کنیم خواهیم دید هیچ‌کدام به‌اندازه صنعت چاپ سرمایه در گردش ندارند و ازاین‌رو صنعت چاپ بزرگ‌ترین اقتصاد در حوزه فرهنگ محسوب می‌شود. 

مرتضی جمشیدی افزود: استان خوزستان ازنظر تجهیزات و ماشین‌آلات چاپ از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی برخوردار است. همچنین این استان ازنظر دسترسی به بازارهای کشورهای همسایه و وجود بازارهای مرزی جزو استان‌های استراتژیک در صنعت چاپ به شمار می‌رود. 

وی با اشاره به تداوم مشکلات نقدینگی و التهابات اخیر قیمت ارز در کشور گفت: نوسانات نرخ ارز باعث وارد شدن شوک جدی به اقتصاد به‌ویژه صنعت چاپ کشور شده است که اصلاح آن توجه ویژه و صرف زمان از طرف دولت را می‌طلبد. 

معاون فرهنگی و رسانه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تصریح کرد: ما می‌توانیم با حمایت از چاپخانه‌داران، تخصیص تسهیلات به‌منظور سرمایه در گردش و معافیت مالیاتی برای چاپخانه‌داران موانع موجود در صنعت چاپ استان را از میان برداریم.


منبع: ایسنا

بازنشر: انتشارات سیب کال
[ سه شنبه 27 شهریور 1397 ] [ 06:01 ب.ظ ] [ عباس باوری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه